1934

GROUP 1 GROUP 2
GROUP 3 GROUP 4
GROUP 5 GROUP 6
GROUP 7
GROUP 8
GROUP 9
GROUP 10
GROUP 11
GROUP 12





Subgroup 1

1st round

28.01.34 Port-au-Prince Haiti vs. Cuba 1:3 (0:1) J.Williams(USA) 01.02.34 Port-au-Prince Haiti vs. Cuba 1:1 (1:0) J.Williams(USA) 04.02.34 Port-au-Prince Haiti vs. Cuba 0:6 (0:3) J.Williams(USA)

2nd round

04.03.34 Mexico City Mexico vs. Cuba 3:2 (3:1) Edward J.Donaghy(USA) 11.03.34 Mexico City Mexico vs. Cuba 5:0 (3:0) Edward J.Donaghy(USA) 18.03.34 Mexico City Mexico vs. Cuba 4:1 (2:1) Edward J.Donaghy(USA)

3rd round

24.05.34 Roma USA vs. Mexico 4:2 (2:1) Yossouf Mohamed(EGY)
Up

Subgroup 2

Peru withdrew, Brazil had a walkover.
Up

Subgroup 3

Chile withdrew, Argentina had a walkover.
Up

Subgroup 4

16.03.34 Cairo Egypt vs. Palestina 7:1 (4:1) Wells(ENG) 06.04.34 Jaffa Palestina vs. Egypt 1:4 (0:4) Goodsby(ENG)
Up

Subgroup 5

11.06.33 Stockholm Sweden vs. Estonia 6:2 (4:0) R.Johansen(NOR) 29.06.33 Kaunas Lithuania vs. Sweden 0:2 (0:0) A.Silber(EST)
Up

Subgroup 6

11.03.34 Madrid Spain vs. Portugal 9:0 (3:0) Van Praag(BEL) 18.03.34 Lisabon Portugal vs. Spain 1:2 (1:1) Van Praag(BEL)
Up

Subgroup 7

25.03.34 Milan Italy vs. Greece 4:0 (2:0) Mercet(SUI) Greece renounced on 2nd game; as compensation (20,000 tickets had already been ordered) the Italians bought a house for the (poor) Greek federation in Athens in worth of appr. 400,000 USD.
Up

Subgroup 8

25.03.34 Sofia Bulgaria vs. Hungary 1:4 (1:1) Xifando(ROU) 25.04.34 Vienna Austria vs. Bulgaria 6:1 (3:0) F.Cejnar(CZS) 29.04.34 Budapest Hungary vs. Bulgaria 4:1 (1:0) Frankelstein(AUT)
Up

Subgroup 9

15.10.33 Warszawa Poland vs. Czechoslovakia 1:2 (0:1) Xifando(ROU)
Up

Subgroup 10

24.09.33 Belgrade Yugoslavia vs. Switzerland 2:2 (2:0) Beranek(AUT) 29.10.33 Bern Switzerland vs. Romania 2:2 (0:1) H.S.Broekman(NED) [awarded 2-0 to Switzerland] 29.04.34 Bucharest Romania vs. Yugoslavia 2:1 (1:0) J.Langenus(BEL)
Up

Subgroup 11

29.02.34 Dublin Ireland vs. Belgium 4:4 (1:2) Crewe(ENG) 08.04.34 Amsterdam Netherlands vs. Ireland 5:2 (1:1) Ohlsson(SWE) 29.04.34 Antwerpen Belgium vs. Netherlands 2:4 (0:0) Rous(ENG)
Up

Subgroup 12

11.03.34 Luxembourg Luxembourg vs. Germany 1:9 (1:5) de Wolf(NED) 15.04.34 Luxembourg Luxembourg vs. France 1:6 (0:2) Turfkruyer(BEL)
Up

Back