UEFA UEFA







2002 FIFA WORLD CUP
UEFA

ALBANIA
ANDORRA
ARMENIA
AUSTRIA
AZERBAIJAN
BELARUS
BELGIUM
BOSNIA-HERZEGOVINA
BULGARIA
CROATIA
CYPRUS
CZECH REPUBLIC
DENMARK
ENGLAND
ESTONIA
FAROE ISLANDS
FINLAND
GEORGIA
GERMANY
GREECE
HUNGARY
ICELAND
IRELAND REPUBLIC
ISRAEL
ITALY
LATVIA
LIECHTENSTEIN
LITHUANIA
LUXEMBURG
FYR MACEDONIA
MALTA
MOLDOVA
NETHERLANDS
NORT. IRELAND
NORWAY
POLAND
PORTUGAL
ROMANIA
RUSSIA
SAN MARINO
SCOTLAND
SLOVAKIA
SLOVENIA
SPAIN
SWEDEN
SWITZERLAND
TURKEY
UKRAINE
WALES
YUGOSLAVIA

PRELIMINARY COMPETITION

GROUP 1
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
RUSSIA 1072118:523
SLOVENIA 1055017:920
YUGOSLAVIA 1054122:819
SWITZERLAND 1042418:1214
FAROE ISLANDS 102176:237
LUXEMBURG 1000104:280
 02.09.2000 Zurich      20:15 SWITZERLAND vs. RUSSIA         0:1(0:0) NIELSEN Kim Milton(DEN)
 02.09.2000 Luxembourg  18:00 LUXEMBURG vs. YUGOSLAVIA       0:2(0:2) SHMOLIK Sergey(BLR)
 02.09.2000 Toftir      15:00 FAROE ISLANDS vs. SLOVENIA     2:2(0:1) VUORELA Mikko(FIN)
 07.10.2000 Zurich      17:30 SWITZERLAND vs. FAROE ISLANDS  5:1(4:1) KAPITANIS Costas(CYP)
 07.10.2000 Luxembourg  19:15 LUXEMBURG vs. SLOVENIA         1:2(0:2) BENES Michal(CZE)
 11.10.2000 Moscow      19:00 RUSSIA vs. LUXEMBURG           3:0(1:0) FERRY John(NIR)
 11.10.2000 Ljubljana   20:15 SLOVENIA vs. SWITZERLAND       2:2(1:1) DURKIN Paul(ENG)
 24.03.2001 Luxembourg  18:00 LUXEMBURG vs. FAROE ISLANDS    0:2(0:0) HANACSEK Attila(HUN)
 24.03.2001 Moscow      19:00 RUSSIA vs. SLOVENIA            1:1(1:1) DALLAS Hugh(SCO)
 24.03.2001 Belgrade    20:15 YUGOSLAVIA vs. SWITZERLAND     1:1(0:0) NILSSON Karl Erik(SWE)
 28.03.2001 Moscow      19:00 RUSSIA vs. FAROE ISLANDS       1:0(1:0) IRVINE Leslie(NIR)
 28.03.2001 Zurich      20:15 SWITZERLAND vs. LUXEMBURG      5:0(2:0) LARSEN Claus(DEN)
 28.03.2001 Ljubljana   20:15 SLOVENIA vs. YUGOSLAVIA        1:1(0:1) JOL Dick(NED)
 15.04.2001 Belgrade    17:00 YUGOSLAVIA vs. RUSSIA          0:1(0:0) PLAUTZ Konrad(AUT)
 02.06.2001 Moscow      19:00 RUSSIA vs. YUGOSLAVIA          1:1(1:1) FANDEL Herbert(GER)
 02.06.2001 Toftir      19:15 FAROE ISLANDS vs. SWITZERLAND  0:1(0:0) MCDONALD Douglas(SCO)
 02.06.2001 Ljubljana   20:15 SLOVENIA vs. LUXEMBURG         2:0(1:0) BRUGGER Bernhard(AUT)
 06.06.2001 Basel       20:15 SWITZERLAND vs. SLOVENIA       0:1(0:0) GRANAT Jacek(POL)
 06.06.2001 Luxembourg  20:00 LUXEMBURG vs. RUSSIA           1:2(0:1) SKJERVOLD Jon(NOR)
 06.06.2001 Toftir      18:00 FAROE ISLANDS vs. YUGOSLAVIA   0:6(0:2) JARA Jaroslav(CZR)
 15.08.2001 Belgrade    20:15 YUGOSLAVIA vs. FAROE ISLANDS   2:0(1:0) MONTEIRO COROADO Jorge E.(ESP)
 01.09.2001 Basel       20:15 SWITZERLAND vs. YUGOSLAVIA     1:2(1:1) COLOMBO Claude(FRA)
 01.09.2001 Ljubliana   20:15 SLOVENIA vs. RUSSIA            2:1(0:0) POLL Graham(ENG)
 01.09.2001 Toftir      17:00 FAROE ISLANDS vs. LUXEMBURG    1:0(0:0) SIRIC Zeljko(CRO)
 05.09.2001 Luxembourg  20:15 LUXEMBURG vs. SWITZERLAND      0:3(0:1) CORPODEAN Sorin(ROU)
 05.09.2001 Belgrade    20:15 YUGOSLAVIA vs. SLOVENIA        1:1(0:1) LOPEZ NIETO Antonio(ESP)
 05.09.2001 Torshavn    17:30 FAROE ISLANDS vs. RUSSIA       0:3(0:2) BYRNE Hubert(IRL)
 06.10.2001 Belgrade    16:00 YUGOSLAVIA vs. LUXEMBURG       6:2(1:1) IRVINE Leslie(NIR)
 06.10.2001 Moscow      18:00 RUSSIA vs. SWITZERLAND         4:0(3:0) FISKER Knud(DEN)
 06.10.2001 Ljubliana   16:00 SLOVENIA vs. FAROE ISLANDS     3:0(2:0) KASNAFERIS George(GRE)
Up
GROUP 2
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
PORTUGAL 1073033:724
IRELAND REPUBLIC 1073023:524
NETHERLANDS 1062230:920
ESTONIA 1022610:268
CYPRUS 1022613:318
ANDORRA 1000105:360
 16.08.2000 Tallinn     18:00 ESTONIA vs. ANDORRA               1:0(0:0) ARSIC Zoran(YUG)
 02.09.2000 La Vella    17:30 ANDORRA vs. CYPRUS                2:3(1:1) YARMENCHUK Igor(UKR)
 02.09.2000 Amsterdam   20:30 NETHERLANDS vs. IRELAND REPUBLIC  2:2(0:1) MICHEL Lubos(SVK)
 03.09.2000 Tallinn     17:00 ESTONIA vs. PORTUGAL              1:3(0:1) AGIUS Charles(MLT)
 07.10.2000 La Vella    16:00 ANDORRA vs. ESTONIA               1:2(0:0) KOREN Dani(ISR)
 07.10.2000 Nicosia     20:30 CYPRUS vs. NETHERLANDS            0:4(0:0) CESARI Graciano(ITA)
 07.10.2000 Lisbon      21:00 PORTUGAL vs. IRELAND REPUBLIC     1:1(0:0) OUZOUNOV Atanas(BUL)
 11.10.2000 Dublin      19:30 IRELAND REPUBLIC vs. ESTONIA      2:0(1:0) HAUGE Terje(NOR)
 11.10.2000 Rotterdam   20:30 NETHERLANDS vs. PORTUGAL          0:2(0:2) POLL Graham(ENG)
 15.11.2000 Limassol    19:00 CYPRUS vs. ANDORRA                5:0(3:0) JOHANZON Sten(SWE)
 28.02.2001 Funchal     21:00 PORTUGAL vs. ANDORRA              3:0(2:0) ALLAERTS Paul(BEL)
 24.03.2001 Barcelona   20:30 ANDORRA vs. NETHERLANDS           0:5(0:2) TRIVKOVIC Edo(CRO)
 24.03.2001 Nicosia     19:00 CYPRUS vs. IRELAND REPUBLIC       0:4(0:2) DE BLEECKERE Frank(BEL)
 28.03.2001 Barcelona   18:45 ANDORRA vs. IRELAND REPUBLIC      0:3(0:1) ISHCHENKO Igor(UKR)
 28.03.2001 Limassol    19:00 CYPRUS vs. ESTONIA                2:2(0:0) MIKULSKI Tomasz(POL)
 28.03.2001 Porto       21:00 PORTUGAL vs. NETHERLANDS          2:2(0:1) MEIER Urs(SUI)
 25.04.2001 Dublin      19:00 IRELAND REPUBLIC vs. ANDORRA      3:1(2:1) JAKOBSSON Kristinn(ISL)
 25.04.2001 Eindhoven   20:30 NETHERLANDS vs. CYPRUS            4:0(3:0) BASKAKOV Yuri(RUS)
 02.06.2001 Dublin      15:00 IRELAND REPUBLIC vs. PORTUGAL     1:1(0:0) FISKER Knud(DEN)
 02.06.2001 Tallinn     19:00 ESTONIA vs. NETHERLANDS           2:4(0:0) RICHARDS Ceri(WAL)
 06.06.2001 Tallinn     18:00 ESTONIA vs. IRELAND REPUBLIC      0:2(0:2) SALOMIR Marian(ROU)
 06.06.2001 Lisbon      21:00 PORTUGAL vs. CYPRUS               6:0(1:0) FARINA Stefano(ITA)
 15.08.2001 Tallinn     19:00 ESTONIA vs. CYPRUS                2:2(0:0) CHIKUN Oleg(BLR)
 01.09.2001 Lleida(ESP) 22:00 ANDORRA vs. PORTUGAL              1:7(1:5) HAUGE Terje(NOR)
 01.09.2001 Dublin      15:00 IRELAND REPUBLIC vs. NETHERLANDS  1:0(0:0) KRUG Hellmut(GER)
 05.09.2001 Larnaca     20:00 CYPRUS vs. PORTUGAL               1:3(1:0) NILSSON Karl-Erik(SWE)
 05.09.2001 Eindhoven   20:30 NETHERLANDS vs. ESTONIA           5:0(5:0) VASSARAS Kyros(GRE)
 06.10.2001 Arnhem      20:30 NETHERLANDS vs. ANDORRA           4:0(2:0) ERDEMIR Orhan(TUR)
 06.10.2001 Lisbon      18:00 PORTUGAL vs. ESTONIA              5:0(1:0) STRAMPE Hartmut(GER)
 06.10.2001 Dublin      18:00 IRELAND REPUBLIC vs. CYPRUS       4:0(2:0) ANSUATEGUI ROCA Juan(ESP)

Up


GROUP 3
FLAG TEAM P WDL GOALSPTS.
DENMARK 1064022:622
CZECH REPUBLIC 1062220:820
BULGARIA 1052314:1517
ICELAND 1041514:2013
NORT. IRELAND 1032511:1211
MALTA 100194:241
 02.09.2000 Belfast     15:00 NORT. IRELAND vs. MALTA            1:0(0:0) BEZUBIAK Taras(RUS)
 02.09.2000 Reykjavik   18:00 ICELAND vs. DENMARK                1:2(1:1) BRE Stephane(FRA)
 02.09.2000 Sofia       17:00 BULGARIA vs. CZECH REPUBLIC        0:1(0:0) FERNANDEZ MARIN Juan Antonio(ESP)
 07.10.2000 Belfast     15:00 NORT. IRELAND vs. DENMARK          1:1(1:0) MELO PEREIRA Vitor(POR)
 07.10.2000 Teplice     17:00 CZECH REPUBLIC vs. ICELAND         4:0(3:0) VASSARAS Kyros(GRE)
 07.10.2000 Sofia       18:30 BULGARIA vs. MALTA                 3:0(1:0) CALJIA Dzemal(BIH)
 11.10.2000 Reykjavik   19:30 ICELAND vs. NORT. IRELAND          1:0(0:0) MERK Markus(GER)
 11.10.2000 Copenhagen  19:15 DENMARK vs. BULGARIA               1:1(0:0) SARVAN Oguz(TUR)
 11.10.2000 Valletta    18:00 MALTA vs. CZECH REPUBLIC           0:0(0:0) SIRIC Zeljko(CRO)
 24.03.2001 Sofia       18:00 BULGARIA vs. ICELAND               2:1(1:1) RILEY Michael(ENG)
 24.03.2001 Belfast     15:00 NORT. IRELAND vs. CZECH REPUBLIC   0:1(0:1) MEJUTO GONZALEZ Manuel(ESP)
 24.03.2001 Valletta    20:00 MALTA vs. DENMARK                  0:5(0:1) MC CURRY Thomas(SCO)
 28.03.2001 Prague      20:15 CZECH REPUBLIC vs. DENMARK         0:0(0:0) BARBER Graham(ENG)
 28.03.2001 Sofia       18:00 BULGARIA vs. NORT. IRELAND         4:3(2:1) HRINAK Vladimir(SVN)
 25.04.2001 Valletta    19:00 MALTA vs. ICELAND                  1:4(1:2) ZOTTA Constantin(ROU)
 02.06.2001 Reykjavik   16:00 ICELAND vs. MALTA                  3:0(2:0) LAJUKS Romans(LVA)
 02.06.2001 Belfast     15:00 NORT. IRELAND vs. BULGARIA         0:1(0:0) BUSACCA Massimo(SUI)
 02.06.2001 Copenhagen  19:15 DENMARK vs. CZECH REPUBLIC         2:1(1:1) MERK Markus(GER)
 06.06.2001 Reykjavik   18:00 ICELAND vs. BULGARIA               1:1(1:0) GALLAGHER Dermot(ENG)
 06.06.2001 Copenhagen  19:15 DENMARK vs. MALTA                  2:1(1:1) SHMOLIK Serguey(BLR)
 06.06.2001 Teplice     17:00 CZECH REPUBLIC vs. NORT. IRELAND   3:1(1:1) SUNDELL Leif(SWE)
 01.09.2001 Copenhagen  19:15 DENMARK vs. NORT. IRELAND          1:1(1:0) WOJCIK Ryszard(POL)
 01.09.2001 Reykjavik   14:00 ICELAND vs. CZECH REPUBLIC         3:1(1:0) MESSINA Domenico(ITA)
 01.09.2001 Valletta    20:00 MALTA vs. BULGARIA                 0:2(0:0) STRAMPE Hartmut(GER)
 05.09.2001 Teplice     17:00 CZECH REPUBLIC vs. MALTA           3:2(2:1) MAMMEDOV Khagani(AZE)
 05.09.2001 Sofia       19:00 BULGARIA vs. DENMARK               0:2(0:1) WEGEREEF Jan(NED)
 05.09.2001 Belfast     20:00 NORT. IRELAND vs. ICELAND          3:0(0:0) HANACSEK Attila(HUN)
 06.10.2001 Prague      20:15 CZECH REPUBLIC vs. BULGARIA        6:0(3:0) COLOMBO Claude(FRA)
 06.10.2001 Copenhagen  20:15 DENMARK vs. ICELAND                6:0(4:0) DAUDEN IBANEZ Arturo(ESP)
 06.10.2001 Valletta    18:30 MALTA vs. NORT. IRELAND            0:1(0:0) SCHUTTENGRUBER Manfred(AUT)

Up


GROUP 4
FLAG TEAM P WDL GOALSPTS.
SWEDEN 1082020:326
TURKEY 1063118:821
SLOVAKIA 1052316:917
MACEDONIA FYR 1014511:187
MOLDOVA 101366:206
AZERBAIJAN 101274:175
 02.09.2000 Istanbul    20:30 TURKEY vs. MOLDOVA            2:0(1:0) BENKO Gunter(AUT)
 02.09.2000 Baku        20:45 AZERBAIJAN vs. SWEDEN         0:1(0:1) LUINGE Roelof(NED)
 03.09.2000 Bratislava  20:00 SLOVAKIA vs. MACEDONIA FYR    2:0(1:0) HAMER Alain(LUX)
 06.10.2000 Skopje      20:00 MACEDONIA FYR vs. AZERBAIJAN  3:0(2:0) FISKER Knud(DEN)
 07.10.2000 Goteborg    16:00 SWEDEN vs. TURKEY             1:1(0:0) KRUG Hellmut(GER)
 07.10.2000 Kishinev    18:00 MOLDOVA vs. SLOVAKIA          0:1(0:0) STUCHLIK Fritz(AUT)
 11.10.2000 Bratislava  20:15 SLOVAKIA vs. SWEDEN           0:0(0:0) DALLAS Hugh(SCO)
 11.10.2000 Baku        20:00 AZERBAIJAN vs. TURKEY         0:1(0:0) SNODDY Alan(NIR)
 11.10.2000 Kishinev    20:00 MOLDOVA vs. MACEDONIA FYR     0:0(0:0) DAUDEN IBANEZ Arturo(ESP)
 24.03.2001 Gothenburg  16:00 SWEDEN vs. MACEDONIA FYR      1:0(1:0) WEGEREEF Jan(NED)
 24.03.2001 Istanbul    20:00 TURKEY vs. SLOVAKIA           1:1(0:0) WOJCIK Ryszard(POL)
 24.03.2001 Baku        16:00 AZERBAIJAN vs. MOLDOVA        0:0(0:0) STARK Wolfgang(GER)
 28.03.2001 Chisinau    21:00 MOLDOVA vs. SWEDEN            0:2(0:2) DUHAMEL Laurent(FRA)
 28.03.2001 Trnava      17:00 SLOVAKIA vs. AZERBAIJAN       3:1(2:1) KAPITANIS Costas(CYP)
 28.03.2001 Skopje      20:00 MACEDONIA FYR vs. TURKEY      1:2(1:0) COLOMBO Claude(FRA)
 02.06.2001 Istanbul    20:30 TURKEY vs. AZERBAIJAN         3:0(3:0) ANSUATEGUI Juan(ESP)
 02.06.2001 Skopje      20:00 MACEDONIA FYR vs. MOLDOVA     2:2(1:1) VAN HULTEN Jack(NED)
 02.06.2001 Stockholm   18:00 SWEDEN vs. SLOVAKIA           2:0(1:0) GARCIA ARANDA Jose Maria(ESP)
 06.06.2001 Bursa       20:30 TURKEY vs. MACEDONIA FYR      3:3(1:2) RODOMONTI Pasquale(ITA)
 06.06.2001 Gothenburg  20:00 SWEDEN vs. MOLDOVA            6:0(1:0) DUNN Stephen(ENG)
 06.06.2001 Baku        19:00 AZERBAIJAN vs. SLOVAKIA       2:0(1:0) VOLLQUARTZ Nicolai(DEN)
 01.09.2001 Skopje      20:00 MACEDONIA FYR vs. SWEDEN      1:2(0:2) LEVNIKOV Nikolai(RUS)
 01.09.2001 Chisinau    17:30 MOLDOVA vs. AZERBAIJAN        2:0(1:0) MELNYCHUCK Vasyl(UKR)
 01.09.2001 Bratislava  19:45 SLOVAKIA vs. TURKEY           0:1(0:1) MELO PEREIRA Vitor(POR)
 05.09.2001 Istanbul    20:30 TURKEY vs. SWEDEN             1:2(0:0) BRASCHI Stefano(ITA)
 05.09.2001 Trencin     19:30 SLOVAKIA vs. MOLDOVA          4:2(0:1) VUORELA Mikko(FIN)
 05.09.2001 Baku        19:00 AZERBAIJAN vs. MACEDONIA FYR  1:1(0:1) ROSS Michael(NIR)
 06.10.2001 Chisinau    21:15 MOLDOVA vs. TURKEY            0:3(0:1) DE BLEECKERE Frank(BEL)
 07.10.2001 Skopje      19:00 MACEDONIA FYR vs. SLOVAKIA    0:5(0:1) RILEY Michael(ENG)
 07.10.2001 Stockholm   16:00 SWEDEN vs. AZERBAIJAN         3:0(0:0) WOJCIK Ryszard(POL)

Up


GROUP 5
FLAG TEAM P WDL GOALSPTS.
POLAND 1063121:1121
UKRAINE 1041113:817
BELARUS 1043312:1115
NORWAY 1024412:1410
WALES 1016310:129
ARMENIA 100557:195
 02.09.2000 Minsk    17:00 BELARUS vs. WALES      2:1(1:0) TRENTALANGE Alfredo(ITA)
 02.09.2000 Oslo     16:00 NORWAY vs. ARMENIA     0:0(0:0) YOUNG William Smith Geates(SCO)
 02.09.2000 Kiev     19:00 UKRAINE vs. POLAND     1:3(1:2) GARCIA ARANDA Jose-Maria(ESP)
 07.10.2000 Cardiff  15:00 WALES vs. NORWAY       1:1(0:0) STRAMPE Hartmut(GER)
 07.10.2000 Yerevan  17:00 ARMENIA vs. UKRAINE    2:3(2:1) LARSEN Jorn(DEN)
 07.10.2000 Lodz     20:00 POLAND vs. BELARUS     3:1(1:1) FRISK Anders(SWE)
 11.10.2000 Warsaw   20:00 POLAND vs. WALES       0:0(0:0) CARDOSO CORTEZ Lucilio(POR)
 11.10.2000 Oslo     19:00 NORWAY vs. UKRAINE     0:1(0:0) MEIER Urs(SWI)
 11.10.2000 Minsk    18:00 BELARUS vs. ARMENIA    2:1(2:0) CORPODEAN Sorin(ROU)
 24.03.2001 Kiev     19:00 UKRAINE vs. BELARUS    0:0(0:0) FERNANDEZ MARIN Juan(ESP)
 24.03.2001 Yerevan  21:00 ARMENIA vs. WALES      2:2(1:1) KASNAFERIS George(GRE)
 24.03.2001 Oslo     16:00 NORWAY vs. POLAND      2:3(0:2) DOUGAL Stuart(SCO)
 28.03.2001 Warsaw   19:00 POLAND vs. ARMENIA     4:0(2:0) POULAT Eric(FRA)
 28.03.2001 Cardiff  19:30 WALES vs. UKRAINE      1:1(1:0) ROMAIN Eric(BEL)
 28.03.2001 Minsk    20:00 BELARUS vs. NORWAY     2:1(1:0) VASSARAS Kyros(GRE)
 02.06.2001 Yerevan  20:00 ARMENIA vs. BELARUS    0:0(0:0) GUENOV Anton(BUL)
 02.06.2001 Cardiff  15:00 WALES vs. POLAND       1:2(1:1) ERSOY Erol(TUR)
 02.06.2001 Kiev     19:00 UKRAINE vs. NORWAY     0:0(0:0) MARIC Goran(CRO)
 06.06.2001 Oslo     19:00 NORWAY vs. BELARUS     1:1(0:1) RADOMAN Miroslav(YUG)
 06.06.2001 Kiev     19:00 UKRAINE vs. WALES      1:1(1:0) GOMES Joaquim(POR)
 06.06.2001 Yerevan  20:00 ARMENIA vs. POLAND     1:1(1:1) HUYGHE Luc(BEL)
 01.09.2001 Minsk    19:00 BELARUS vs. UKRAINE    0:2(0:1) SARS Alain(FRA)
 01.09.2001 Cardiff  15:00 WALES vs. ARMENIA      0:0(0:0) ATTARD Joseph(MLT)
 01.09.2001 Chorzow  17:45 POLAND vs. NORWAY      3:0(1:0) LIBA Miroslav(CZE)
 05.09.2001 Lviv     19:00 UKRAINE vs. ARMENIA    3:0(1:0) LOIZOU Loizos(CYP)
 05.09.2001 Minsk    21:00 BELARUS vs. POLAND     4:1(1:0) PLAUTZ Konrad(AUT)
 05.09.2001 Oslo     19:00 NORWAY vs. WALES       3:2(1:2) STUCHLIK Fritz(AUT)
 06.10.2001 Cardiff  14:30 WALES vs. BELARUS      1:0(0:0) MESSINA Domenico(ITA)
 06.10.2001 Yerevan  19:00 ARMENIA vs. NORWAY     1:4(0:0) SCHLUCHTER Andreas(SUI)
 06.10.2001 Chorzow  15:30 POLAND vs. UKRAINE     1:1(1:0) DALLAS Hugh(SCO)

Up


GROUP 6
FLAG TEAM P WDL GOALSPTS.
CROATIA 853015:218
BELGIUM 852125:617
SCOTLAND 843112:615
LATVIA 81165:164
SAN MARINO 80173:301
 02.09.2000 Riga        18:00 LATVIA vs. SCOTLAND      0:1(0:0) SCHOCH Dieter(SUI)
 02.09.2000 Brussels    20:00 BELGIUM vs. CROATIA      0:0(0:0) LEVNIKOV Nikolai(RUS)
 07.10.2000 Serravalle  19:45 SAN MARINO vs. SCOTLAND  0:2(0:0) ORRASON Gylfi(ISL)
 07.10.2000 Riga        20:15 LATVIA vs. BELGIUM       0:4(0:2) IRVINE Leslie(NIR)
 11.10.2000 Zagreb      19:00 CROATIA vs. SCOTLAND     1:1(1:1) VEISSIERE Gilles(FRA)
 15.11.2000 Serravelle  20:30 SAN MARINO vs. LATVIA    0:1(0:1) CEFERIN Darko(SVK)
 28.02.2001 Brussels    20:15 BELGIUM vs. SAN MARINO  10:1(3:0) KALDMA Sten(EST)
 24.03.2001 Osijek      18:00 CROATIA vs. LATVIA       4:1(3:0) INGVARSSON Martin(SWE)
 24.03.2001 Glasgow     15:00 SCOTLAND vs. BELGIUM     2:2(2:0) FISKER Knud(DEN)
 28.03.2001 Glasgow     20:00 SCOTLAND vs. SAN MARINO  4:0(3:0) KARI Petteri(FIN)
 25.04.2001 Riga        18:30 LATVIA vs. SAN MARINO    1:1(1:0) NALBANDIAN Karen(ARM) 
 02.06.2001 Varadzin    20:15 CROATIA vs. SAN MARINO   4:0(2:0) TIMOFEJEV Oleg(EST)
 02.06.2001 Brussels    20:00 BELGIUM vs. LATVIA       3:1(2:0) DOBRINOV Ivan(BUL)
 06.06.2001 Riga        18:00 LATVIA vs. CROATIA       0:1(0:1) MC DERMOTT John(IRE)
 06.06.2001 Serravalle  20:30 SAN MARINO vs. BELGIUM   1:4(1:1) YAKOV Haim(ISR)
 01.09.2001 Glasgow     15:00 SCOTLAND vs. CROATIA     0:0(0:0) MICHEL Lubos(SVK)
 05.09.2001 Serravalle  20:15 SAN MARINO vs. CROATIA   0:4(0:1) STADSGAARD Knud(DEN)
 05.09.2001 Brussels    20:15 BELGIUM vs. SCOTLAND     2:0(1:0) MEJUTO GONZALEZ Manuel Enrique(ESP)
 06.10.2001 Zagreb      18:00 CROATIA vs. BELGIUM      1:0(0:0) KRUG Hellmut(GER)
 06.10.2001 Glasgow     17:00 SCOTLAND vs. LATVIA      2:1(1:1) HAUGE Terje(NOR)

Up


GROUP 7
FLAG TEAM P WDL GOALSPTS.
SPAIN 862021:420
AUSTRIA 843110:815
ISRAEL 833211:712
BOSNIA-HERZEGOVINA 822412:128
LIECHTENSTEIN 80080:230
 02.09.2000 Sarajevo   20:15 BOSNIA-HERZEGOVINA vs. SPAIN          1:2(1:1) FANDEL Herbert(GER)
 03.09.2000 Tel Aviv   20:20 ISRAEL vs. LIECHTENSTEIN              2:0(1:0) O'HANLON Richard(IRL)
 07.10.2000 Vaduz      20:30 LIECHTENSTEIN vs. AUSTRIA             0:1(0:1) ROWBOTHAM John(SCO)
 07.10.2000 Madrid     21:30 SPAIN vs. ISRAEL                      2:0(1:0) COLOMBO Claude(FRA)
 11.10.2000 Tel Aviv   20:25 ISRAEL vs. BOSNIA-HERZEGOVINA         3:1(1:0) JOL Dick(NED)
 11.10.2000 Vienna     20:30 AUSTRIA vs. SPAIN                     1:1(1:1) IVANOV Valentin(RUS)
 24.03.2001 Sarajevo   20:30 BOSNIA-HERZEGOVINA vs. AUSTRIA        1:1(1:0) OVREBO Tom(NOR)
 24.03.2001 Alicante   21:30 SPAIN vs. LIECHTENSTEIN               5:0(2:0) CEFERIN Darko(SVN)
 28.03.2001 Vienna     20:30 AUSTRIA vs. ISRAEL                    2:1(2:1) TERNTALANGE Alfredo(ITA)
 28.03.2001 Vaduz      20:00 LIECHTENSTEIN vs. BOSNIA-HERZEGOVINA  0:3(0:1) SIPAILO Andrejs(LVA)
 25.04.2001 Innsbruck  20:30 AUSTRIA vs. LIECHTENSTEIN             2:0(1:0) MALCOLM David(NIR)
 02.06.2001 Oviedo     21:30 SPAIN vs. BOSNIA-HERZEGOVINA          4:1(1:1) OLSEN Roy(NOR)  
 02.06.2001 Vaduz      19:00 LIECHTENSTEIN vs. ISRAEL              0:3(0:3) ISAKSEN Lassin(FRO)
 06.06.2001 Tel Aviv   20:00 ISRAEL vs. SPAIN                      1:1(1:0) FRISK Anders(SWE)
 01.09.2001 Sarajevo   20:15 BOSNIA-HERZEGOVINA vs. ISRAEL         0:0(0:0) SCHOCH Dieter(SUI)
 01.09.2001 Valencia   22:00 SPAIN vs. AUSTRIA                     4:0(1:0) ELIZONDO Horacio(ARG)
 05.09.2001 Vienna     20:30 AUSTRIA vs. BOSNIA-HERZEGOVINA        2:0(1:0) BARBER Graham(ENG)
 05.09.2001 Vaduz      20:30 LIECHTENSTEIN vs. SPAIN               0:2(0:1) DOBRINOV Ivan(BUL)
 27.10.2001 Tel Aviv   19:30 ISRAEL vs. AUSTRIA                    1:1(0:0) MELO PEREIRA Vitor(POR)
 07.10.2001 Zenica     20:15 BOSNIA-HERZEGOVINA vs. LIECHTENSTEIN  5:0(2:0) MCDERMOTT John(IRL)
Up
GROUP 8
FLAG TEAM P WDL GOALSPTS.
ITALY 862016:320
ROMANIA 851210:716
GEORGIA 831412:1210
HUNGARY 822414:138
LITHUANIA 80263:202
 03.09.2000 Bucharest  20:30 ROMANIA vs. LITHUANIA   1:0(0:0) NORMAN Morgan(SWE)
 03.09.2000 Budapest   20:45 HUNGARY vs. ITALY       2:2(1:2) BARBER Graham(ENG)
 07.10.2000 Kaunas     18:00 LITHUANIA vs. GEORGIA   0:4(0:2) WOJCIK Ryszard(POL)
 07.10.2000 Milan      20:45 ITALY vs. ROMANIA       3:0(3:0) WEGEREEF Jan(NED)
 11.10.2000 Kaunas     20:30 LITHUANIA vs. HUNGARY   1:6(0:2) ERDEMIR Orhan(TUR)
 11.10.2000 Ancona     20:45 ITALY vs. GEORGIA       2:0(0:0) NILSSON Karl-Erik(SWE)
 24.03.2001 Budapest   20:00 HUNGARY vs. LITHUANIA   1:1(0:0) MELNYCHUK Vasyl(UKR)
 24.03.2001 Bucharest  21:30 ROMANIA vs. ITALY       0:2(0:2) FANDEL Herbert(GER)
 28.03.2001 Tbilisi    20:00 GEORGIA vs. ROMANIA     0:2(0:0) PEDERSEN Rune(NOR)
 28.03.2001 Trieste    20:45 ITALY vs. LITHUANIA     4:0(1:0) SHMOLIK Sergey(BLR)
 02.06.2001 Bucharest  20:30 ROMANIA vs. HUNGARY     2:0(1:0) POULAT Eric(FRA)
 02.06.2001 Tbilisi    21:00 GEORGIA vs. ITALY       1:2(0:1) ITURRALDE Eduardo(ESP)
 06.06.2001 Kaunas     17:00 LITHUANIA vs. ROMANIA   1:2(0:1) STREDAK Anton(SVK)
 06.06.2001 Budapest   20:15 HUNGARY vs. GEORGIA     4:1(2:0) STRAMPE Hartmut(GER)
 01.09.2001 Tbilisi    21:00 GEORGIA vs. HUNGARY     3:1(1:1) KOS Drago(SVN)
 01.09.2001 Kaunas     20:45 LITHUANIA vs. ITALY     0:0(0:0) VAN DER ENDE Mario(NED)
 05.09.2001 Tbilisi    21:00 GEORGIA vs. LITHUANIA   2:0(0:0) YAKOV Haim(ISR)
 05.09.2001 Budapest   20:15 HUNGARY vs. ROMANIA     0:2(0:2) DALLAS Hugh(SCO)
 06.10.2001 Parma      20:45 ITALY vs. HUNGARY       1:0(1:0) GONZALEZ CHAVEZ Epifanio(PAR)
 06.10.2001 Bucharest  21:45 ROMANIA vs. GEORGIA     1:1(1:0) MICHEL Lubos(SVK)

Up


GROUP 9
FLAG TEAM P WDL GOALSPTS.
ENGLAND 852116:617
GERMANY 852114:1017
FINLAND 833212:712
GREECE 82157:177
ALBANIA 81075:143
 02.09.2000 Helsinki       15:00 FINLAND vs. ALBANIA    2:1(1:0) TEMMINK Rene(NED)
 02.09.2000 Hamburg        19:00 GERMANY vs. GREECE     2:0(1:0) LOPEZ NIETO Antonio Jesus(ESP)
 07.10.2000 Athens         20:00 GREECE vs. FINLAND     1:0(0:0) COLLINA Pierluigi(ITA)
 07.10.2000 London         15:00 ENGLAND vs. GERMANY    0:1(0:1) BRASCHI Stefano(ITA)
 11.10.2000 Tirana         20:00 ALBANIA vs. GREECE     2:0(0:0) PEDERSEN Rune(NOR)
 11.10.2000 Helsinki       19:00 FINLAND vs. ENGLAND    0:0(0:0) SARS Alain(FRA)
 24.03.2001 Liverpool      15:00 ENGLAND vs. FINLAND    2:1(1:1) IVANOV Valentin(RUS)
 24.03.2001 Leverkusen     20:00 GERMANY vs. ALBANIA    2:1(0:0) CESARI Graciano(ITA)
 28.03.2001 Tirana         20:45 ALBANIA vs. ENGLAND    1:3(0:0) HAMER Alain(LUX)
 28.03.2001 Athens         21:30 GREECE vs. GERMANY     2:4(2:2) MELO PEREIRA Vitor(POR)
 02.06.2001 Heraklion      21:00 GREECE vs. ALBANIA     1:0(0:0) LEVNIKOV Nikolai(RUS)
 02.06.2001 Helsinki       20:00 FINLAND vs. GERMANY    2:2(2:0) JOL Dick(NED)
 06.06.2001 Athens         21:45 GREECE vs. ENGLAND     0:2(0:0) MEIER Urs(SUI)
 06.06.2001 Tirana         19:30 ALBANIA vs. GERMANY    0:2(0:1) VEISSIERE Gilles(FRA)
 01.09.2001 Munich         19:30 GERMANY vs. ENGLAND    1:5(1:2) COLLINA Pierluigi(ITA)
 01.09.2001 Tirana         19:00 ALBANIA vs. FINLAND    0:2(0:0) ERSOY Erol(TUR)
 05.09.2001 Newcastle      20:00 ENGLAND vs. ALBANIA    2:0(1:0) FERNANDEZ MARIN Juan(ESP)
 05.09.2001 Helsinki       19:00 FINLAND vs. GREECE     5:1(4:1) ALLAERTS Paul(BEL)
 06.10.2001 Gelsenkirchen  16:00 GERMANY vs. FINLAND    0:0(0:0) FRISK Anders(SWE)
 06.10.2001 Manchester     15:00 ENGLAND vs. GREECE     2:2(0:1) JOL Dick(NED)

Up



SECOND ROUND
Play-offs
 10.11.2001 Brussels   20:15 BELGIUM vs. CZECH REPUBLIC  1:0(1:0) MEIER Urs(SUI)
 10.11.2001 Kiev       19:00 UKRAINE vs. GERMANY         1:1(1:1) BRASCHI Stefano(ITA)
 10.11.2001 Ljubljana  19:00 SLOVENIA vs. ROMANIA        2:1(1:1) NIELSEN Kim(DEN)
 10.11.2001 Vienna     20:30 AUSTRIA vs. TURKEY          0:1(0:0) MEJUTO GONZALEZ Manuel(ESP)

 14.11.2001 Prague     20:15 CZECH REPUBLIC vs. BELGIUM  0:1(0:0) FRISK Anders(SWE)
 14.11.2001 Dortmund   20:30 GERMANY vs. UKRAINE         4:1(3:0) MELO PEREIRA Vitor(POR)
 14.11.2001 Bucharest  19:00 ROMANIA vs. SLOVENIA        1:1(0:0) KRUG Hellmut(GER)
 14.11.2001 Istanbul   20:30 TURKEY vs. AUSTRIA          5:0(3:0) COLLINA Pierluigi(ITA)


THIRD ROUND
AFC/UEFA Play-off
 10.11.2001 Dublin     18:00 IRELAND REPUBLIC vs. IRAN   2:0(1:0) PEREIRA DA SILVA Antonio(BRA)
 15.11.2001 Tehran     17:30 IRAN vs. IRELAND REPUBLIC   1:0(0:0) MATTUS VEGA William(CRC)


Back