UEFA UEFA







2014 FIFA WORLD CUP
2014

ALBANIA
ANDORRA
ARMENIA
AUSTRIA
AZERBAIJAN
BELARUS
BELGIUM
BOSNIA-HERZEGOVINA
BULGARIA
CROATIA
CYPRUS
CZECH REPUBLIC
DENMARK
ENGLAND
ESTONIA
FAROE ISLANDS
FINLAND
FRANCE
GEORGIA
GERMANY
GREECE
HUNGARY
ICELAND
REPUBLIC OF IRELAND
ISRAEL
ITALY
KAZAKHSTAN
LATVIA
LIECHTENSTEIN
LITHUANIA
LUXEMBURG
FYR MACEDONIA
MALTA
MOLDOVA
MONTENEGRO
NETHERLANDS
NORT. IRELAND
NORWAY
POLAND
PORTUGAL
ROMANIA
RUSSIA
SAN MARINO
SERBIA
SCOTLAND
SLOVAKIA
SLOVENIA
SPAIN
SWEDEN
SWITZERLAND
TURKEY
UKRAINE
WALES






PRELIMINARY COMPETITION

GROUP 1
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
BELGIUM 1082018:426
CROATIA 1052312:917
SERBIA 1042418:1114
SCOTLAND 103258:1211
WALES 103169:2010
FYR MACEDONIA 102177:167
 07.09.2012 Cardiff     19:45 Wales vs. Belgium           0:2(0:1) Stefan JOHANNESSON (SWE)
 07.09.2012 Zagreb      20:15 Croatia vs. FYR Macedonia   1:0(0:0) Alon YEFET (ISR)
 08.09.2012 Glasgow     15:00 Scotland vs. Serbia         0:0(0:0) Jonas ERIKSSON (SWE)
 11.09.2012 Glasgow     20:00 Scotland vs. FYR Macedonia  1:1(1:1) Sergey KARASEV (RUS)
 11.09.2012 Novi Sad    20:30 Serbia vs. Wales            6:1(3:1) Duarte GOMES (POR)
 11.09.2012 Brussels    20:45 Belgium vs. Croatia         1:1(1:1) Alberto UNDIANO (ESP)
 12.10.2012 Cardiff     19:45 Wales vs. Scotland          2:1(0:1) Florian MEYER (GER)
 12.10.2012 Belgrade    20:30 Serbia vs. Belgium          0:3(0:1) Pavel KRALOVEC (CZE)
 12.10.2012 Skopje      20:30 FYR Macedonia vs. Croatia   1:2(1:1) Peter RASMUSSEN (DEN)
 16.10.2012 Osijek      20:00 Croatia vs. Wales           2:0(1:0) Alexandru TUDOR (ROU)
 16.10.2012 Skopje      20:30 FYR Macedonia vs. Serbia    1:0(0:0) Bas NIJHUIS (NED)
 16.10.2012 Brussels    20:45 Belgium vs. Scotland        2:0(0:0) Tom HAGEN (NOR)
 22.03.2013 Zagreb      18:00 Croatia vs. Serbia          2:0(2:0) Cuneyt CAKIR (TUR)
 22.03.2013 Glasgow     20:00 Scotland vs. Wales          1:2(1:0) Antony GAUTIER (FRA)
 22.03.2013 Skopje      20:45 FYR Macedonia vs. Belgium   0:2(0:1) Deniz AYTEKIN (GER)
 26.03.2013 Swansea     19:45 Wales vs. Croatia           1:2(1:0) Luca BANTI (ITA)
 26.03.2013 Novi Sad    20:30 Serbia vs. Scotland         2:0(0:0) Istvan VAD (HUN)
 26.03.2013 Brussels    20:45 Belgium vs. FYR Macedonia   1:0(0:0) Olegario BENQUERENCA (POR)
 07.06.2013 Zagreb      20:15 Croatia vs. Scotland        0:1(0:1) David FERNANDEZ BORBALAN (ESP)
 07.06.2013 Brussels    20:45 Belgium vs. Serbia          2:1(1:0) Stephane LANNOY (FRA)
 06.09.2013 Skopje      19:00 FYR Macedonia vs. Wales     2:1(1:1) Sascha KEVER (SUI)
 06.09.2013 Glasgow     20:00 Scotland vs. Belgium        0:2(0:1) Paolo TAGLIAVENTO (ITA)
 06.09.2013 Belgrade    20:45 Serbia vs. Croatia          1:1(0:0) Dr. Felix BRYCH (GER)
 10.09.2013 Cardiff     19:45 Wales vs. Serbia            0:3(0:2) Szymon MARCINIAK (POL)
 10.09.2013 Skopje      20:30 FYR Macedonia vs. Scotland  1:2(0:0) Fredy FAUTREL (FRA)
 11.10.2013 Zagreb      18:00 Croatia vs. Belgium         1:2(0:2) Howard WEBB (ENG)
 11.10.2013 Cardiff     19:45 Wales vs. FYR Macedonia     1:0(0:0) Suren BALIYAN (ARM)
 15.10.2013 Glasgow     20:00 Scotland vs. Croatia        2:0(1:0) Ovidiu HATEGAN (ROU)
 15.10.2013 Jagodina    20:30 Serbia vs. FYR Macedonia    5:1(3:0) Richard TRUTZ (SVK)
 15.10.2013 Brussels    21:00 Belgium vs. Wales           1:1(0:0) Sergey KARASEV (RUS)
Up
GROUP 2
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
ITALY 1064019:922
DENMARK 1044217:1216
CZECH REPUBLIC 1043313:915
BULGARIA 1034314:913
ARMENIA 1041512:1313
MALTA 101095:283
 07.09.2012 Ta'Qali        20:00 Malta vs. Armenia            0:1(0:0) Rene EISNER (AUT)
 07.09.2012 Sofia          21:45 Bulgaria vs. Italy           2:2(1:2) Martin ATKINSON (ENG)
 08.09.2012 Copenhagen     20:15 Denmark vs. Czech Republic   0:0(0:0) Wolfgang STARK (GER)
 11.09.2012 Modena         20:45 Italy vs. Malta              2:0(1:0) Antti MUNUKKA (FIN)
 11.09.2012 Sofia          21:00 Bulgaria vs. Armenia         1:0(1:0) Stephan STUDER (SUI)
 12.10.2012 Plzen          18:00 Czech Republic vs. Malta     3:1(1:1) Anar SALMANOV (AZE)
 12.10.2012 Yerevan        21:00 Armenia vs. Italy            1:3(1:1) Marijo STRAHONJA (CRO)
 12.10.2012 Sofia          21:00 Bulgaria vs. Denmark         1:1(1:1) Tony CHAPRON (FRA)
 16.10.2012 Prague         20:00 Czech Republic vs. Bulgaria  0:0(0:0) Vladislav BEZBORODOV (RUS)
 16.10.2012 Milan          20:45 Italy vs. Denmark            3:1(2:1) Damir SKOMINA (SVN)
 22.03.2013 Sofia          18:00 Bulgaria vs. Malta           6:0(2:0) Eitan SHMUELEVITZ (ISR)
 22.03.2013 Olomouc        20:30 Czech Republic vs. Denmark   0:3(0:0) Manuel NEVES (POR)
 26.03.2013 Yerevan        20:00 Armenia vs. Czech Republic   0:3(0:0) Pavel BALAJ (ROU)
 26.03.2013 Copenhagen     20:15 Denmark vs. Bulgaria         1:1(0:0) Firat AYDINUS (TUR)
 26.03.2013 Ta'Qali        20:45 Malta vs. Italy              0:2(0:2) Serdar GOZUBUYUK (NED)
 07.06.2013 Yerevan        20:00 Armenia vs. Malta            0:1(0:1) Arnold HUNTER (NIR)
 07.06.2013 Prague         20:45 Czech Republic vs. Italy     0:0(0:0) Svein Oddvar MOEN (NOR)
 11.06.2013 Copenhagen     20:15 Denmark vs. Armenia          0:4(0:2) Alexey NIKOLAEV (RUS)
 06.09.2013 Prague         18:00 Czech Republic vs. Armenia   1:2(0:1) Antony GAUTIER (FRA)
 06.09.2013 Ta'Qali        20:00 Malta vs. Denmark            1:2(1:1) Anastasios SIDIROPOULOS (GRE)
 06.09.2013 Palermo        20:45 Italy vs. Bulgaria           1:0(1:0) Carlos VELASCO CARBALLO (ESP)
 10.09.2013 Yerevan        20:00 Armenia vs. Denmark          0:1(0:0) Bas NIJHUIS (NED)
 10.09.2013 Ta'Qali        20:00 Malta vs. Bulgaria           1:2(0:1) Alexandru TUDOR (ROU)
 10.09.2013 Turin          20:45 Italy vs. Czech Republic     2:1(0:1) Jonas ERIKSSON (SWE)
 11.10.2013 Yerevan        19:00 Armenia vs. Bulgaria         2:1(1:0) Felix BRYCH (GER)
 11.10.2013 Ta'Qali        19:30 Malta vs. Czech Republic     1:4(0:2) Matej JUG (SVN)
 11.10.2013 Copenhagen     20:15 Denmark vs. Italy            2:2(1:1) Stephane LANNOY (FRA)
 15.10.2013 Copenhagen     20:15 Denmark vs. Malta            6:0(4:0) Aleksandar STAVREV (MKD)
 15.10.2013 Naples         20:45 Italy vs. Armenia            2:2(1:1) Michael OLIVER (ENG)
 15.10.2013 Sofia          21:15 Bulgaria vs. Czech Republic  0:1(0:0) Viktor KASSAI (HUN)
Up
GROUP 3
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
GERMANY 1091036:1028
SWEDEN 1062219:1420
AUSTRIA 1052320:1017
REPUBLIC OF IRELAND 1042416:1714
KAZAKHSTAN 101276:215
FAROE ISLANDS 100194:291
 07.09.2012 Hanover     20:45 Germany vs. Faroe Islands              3:0(1:0) Robert MADDEN (SCO)
 07.09.2012 Astana      22:00 Kazakhstan vs. Republic of Ireland     1:2(1:0) Ionut AVRAM (ROU)
 11.09.2012 Malmö       20:30 Sweden vs. Kazakhstan                  2:0(1:0) Sergii BOIKO (UKR)
 11.09.2012 Vienna      20:30 Austria vs. Germany                    1:2(0:1) Bjorn KUIPERS (NED)
 12.10.2012 Torshavn    17:00 Faroe Islands vs. Sweden               1:2(0:0) Anastasios SIDIROPOULOS (GRE)
 12.10.2012 Dublin      19:45 Republic of Ireland vs. Germany        1:6(0:2) Nicola RIZZOLI (ITA)
 12.10.2012 Astana      22:00 Kazakhstan vs. Austria                 0:0(0:0) Tamas BOGNAR (HUN)
 16.10.2012 Torshavn    19:00 Faroe Islands vs. Republic of Ireland  1:4(0:0) Lorenc JEMINI (ALB)
 16.10.2012 Vienna      20:35 Austria vs. Kazakhstan                 4:0(1:0) Jakob KEHLET (DEN)
 16.10.2012 Berlin      20:45 Germany vs. Sweden                     4:4(3:0) Pedro PROENCA (POR)
 22.03.2013 Vienna      20:30 Austria vs. Faroe Islands              6:0(3:0) Oleksandr DERDO (UKR)
 22.03.2013 Solna       20:45 Sweden vs. Republic of Ireland         0:0(0:0) Alberto UNDIANO (ESP)
 23.03.2013 Astana      00:00 Kazakhstan vs. Germany                 0:3(0:2) Anastasios KAKOS (GRE)
 26.03.2013 Dublin      19:45 Republic of Ireland vs. Austria        2:2(2:1) Marijo STRAHONJA (CRO)
 26.03.2013 Nürnberg    20:45 Germany vs. Kazakhstan                 4:1(3:0) Halis OZKAHYA (TUR)
 07.06.2013 Dublin      19:45 Republic of Ireland vs. Faroe Islands  3:0(1:0) Mattias GESTRANIUS (FIN)
 07.06.2013 Vienna      20:45 Austria vs. Sweden                     2:1(2:0) Gianluca ROCCHI (ITA)
 11.06.2013 Solna       19:15 Sweden vs. Faroe Islands               2:0(1:0) Nikolay YORDANOV (BUL)
 06.09.2013 Dublin      19:45 Republic of Ireland vs. Sweden         1:2(1:1) Damir SKOMINA (SVN)
 06.09.2013 Munich      20:45 Germany vs. Austria                    3:0(1:0) Milorad MAZIC (SRB)
 06.09.2013 Astana      21:00 Kazakhstan vs. Faroe Islands           2:1(0:1) Johnny CASANOVA (SMR)
 10.09.2013 Torshavn    19:45 Faroe Islands vs. Germany              0:3(0:1) Gediminas MAZEIKA (LTU)
 10.09.2013 Vienna      20:45 Austria vs. Republic of Ireland        1:0(0:0) Olegario BENQUERENCA (POR)
 10.09.2013 Astana      22:00 Kazakhstan vs. Sweden                  0:1(0:1) Miroslav ZELINKA (CZE)
 11.10.2013 Torshavn    18:00 Faroe Islands vs. Kazakhstan           1:1(1:0) Dumitru MUNTEAN (MDA)
 11.10.2013 Solna       20:45 Sweden vs. Austria                     2:1(0:1) Cuneyt CAKIR (TUR)
 11.10.2013 Cologne     20:45 Germany vs. Republic of Ireland        3:0(1:0) Serge GUMIENNY (BEL)
 15.10.2013 Torshavn    19:45 Faroe Islands vs. Austria              0:3(0:1) Liran LIANI (ISR)
 15.10.2013 Dublin      19:45 Republic of Ireland vs. Kazakhstan     3:1(2:1) Vadims DIREKTORENKO (LVA)
 15.10.2013 Solna       20:45 Sweden vs. Germany                     3:5(2:1) William COLLUM (SCO)
Up
GROUP 4
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
NETHERLANDS 1091034:528
ROMANIA 1061319:1219
HUNGARY 1052321:2017
TURKEY 1051416:916
ESTONIA 102176:207
ANDORRA 1000100:300
 07.09.2012 Amsterdam         20:30 Netherlands vs. Turkey    2:0(1:0) Carlos VELASCO CARBALLO (ESP)
 07.09.2012 Andorra La Vella  20:30 Andorra vs. Hungary       0:5(0:2) Emir ALECKOVIC (BIH)
 07.09.2012 Tallinn           21:00 Estonia vs. Romania       0:2(0:0) Milorad MAZIC (SRB)
 11.09.2012 Budapest          20:30 Hungary vs. Netherlands   1:4(1:2) Pedro PROENCA (POR)
 11.09.2012 Bucharest         20:30 Romania vs. Andorra       4:0(2:0) Pavle RADOVANOVIC (MNE)
 11.09.2012 Istanbul          21:00 Turkey vs. Estonia        3:0(1:0) Marcin BORSKI (POL)
 12.10.2012 Rotterdam         20:30 Netherlands vs. Andorra   3:0(2:0) Aliaksei KULBAKOU (BLR)
 12.10.2012 Istanbul          20:30 Turkey vs. Romania        0:1(0:1) Howard WEBB (ENG)
 12.10.2012 Tallinn           21:30 Estonia vs. Hungary       0:1(0:0) Liran LIANI (ISR)
 16.10.2012 Andorra La Vella  19:00 Andorra vs. Estonia       0:1(0:0) Dimitar MECKAROVSKI (MKD)
 16.10.2012 Budapest          20:30 Hungary vs. Turkey        3:1(1:1) Daniele ORSATO (ITA)
 16.10.2012 Bucharest         21:00 Romania vs. Netherlands   1:4(1:3) Craig THOMSON (SCO)
 22.03.2013 Andorra La Vella  19:15 Andorra vs. Turkey        0:2(0:2) Nerijus DUNAUSKAS (LTU)
 22.03.2013 Budapest          20:30 Hungary vs. Romania       2:2(1:0) Wolfgang STARK (GER)
 22.03.2013 Amsterdam         20:30 Netherlands vs. Estonia   3:0(0:0) Vitaliy MESHKOV (RUS)
 26.03.2013 Tallinn           19:00 Estonia vs. Andorra       2:0(1:0) Jan VALASEK (SVK)
 26.03.2013 Istanbul          20:30 Turkey vs. Hungary        1:1(0:0) Milorad MAZIC (SRB)
 26.03.2013 Amsterdam         20:30 Netherlands vs. Romania   4:0(1:0) Mark CLATTENBURG (ENG)
 06.09.2013 Kayseri           21:00 Turkey vs. Andorra        5:0(2:0) Sven BINDELS (LUX)
 06.09.2013 Bucharest         21:00 Romania vs. Hungary       3:0(2:0) Alberto UNDIANO MALLENCO (ESP)
 06.09.2013 Tallinn           21:30 Estonia vs. Netherlands   2:2(1:1) Sergeii BOIKO (UKR)
 10.09.2013 Budapest          20:30 Hungary vs. Estonia       5:1(3:0) Aliaksei KULBAKOU (BLR)
 10.09.2013 Andorra La Vella  20:30 Andorra vs. Netherlands   0:2(0:0) Ante VUCEMILOVIC (CRO)
 10.09.2013 Bucharest         21:00 Romania vs. Turkey        0:2(0:1) Svein Oddvar MOEN (NOR)
 11.10.2013 Amsterdam         20:30 Netherlands vs. Hungary   8:1(4:0) Martin ATKINSON (ENG)
 11.10.2013 Andorra La Vella  20:30 Andorra vs. Romania       0:4(0:1) Stephan KLOSSNER (SUI)
 11.10.2013 Tallinn           21:30 Estonia vs. Turkey        0:2(0:1) Nicola RIZZOLI (ITA)
 15.10.2013 Budapest          20:00 Hungary vs. Andorra       2:0(0:0) Daniel STEFANSKI (POL)
 15.10.2013 Bucharest         21:00 Romania vs. Estonia       2:0(1:0) Marijo STRAHONJA (CRO)
 15.10.2013 Istanbul          21:00 Turkey vs. Netherlands    0:2(0:1) Olegario BENQUERENCA (POR)
Up
GROUP 5
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
SWITZERLAND 1073017:624
ICELAND 1052317:1517
SLOVENIA 1050514:1115
NORWAY 1033410:1312
ALBANIA 103259:1111
CYPRUS 101274:155
 07.09.2012 Reykjavik   18:45 Iceland vs. Norway           2:0(1:0) Antony GAUTIER (FRA)
 07.09.2012 Tirana      20:30 Albania vs. Cyprus           3:1(1:1) Artyom KUCHIN (KAZ)
 07.09.2012 Ljubliana   20:30 Slovenia vs. Switzerland     0:2(0:1) Paolo TAGLIAVENTO (ITA)
 11.09.2012 Larnaca     20:00 Cyprus vs. Iceland           1:0(0:0) Sebastien DELFERIERE (BEL)
 11.09.2012 Oslo        20:00 Norway vs. Slovenia          2:1(1:1) Firat AYDINUS (TUR)
 11.09.2012 Lucerne     20:30 Switzerland vs. Albania      2:0(1:0) Ovidiu HATEGAN (ROU)
 12.10.2012 Tirana      19:00 Albania vs. Iceland          1:2(1:1) Tony ASUMAA (FIN)
 12.10.2012 Berne       20:30 Switzerland vs. Norway       1:1(0:0) David FERNANDEZ BORBALAN (ESP)
 12.10.2012 Maribor     20:45 Slovenia vs. Cyprus          2:1(1:0) Ivan KRUZLIAK (SVK)
 16.10.2012 Reykjavik   18:30 Iceland vs. Switzerland      0:2(0:0) Alan KELLY (IRL)
 16.10.2012 Larnaca     20:00 Cyprus vs. Norway            1:3(1:1) Pawel GIL (POL)
 16.10.2012 Tirana      20:45 Albania vs. Slovenia         1:0(1:0) Martin HANSSON (SWE)
 22.03.2013 Ljubliana   18:00 Slovenia vs. Iceland         1:2(1:0) Stavros TRITSONIS (GRE) 
 22.03.2013 Oslo        19:00 Norway vs. Albania           0:1(0:0) Kevin BLOM (NED)
 23.03.2013 Nicosia     18:30 Cyprus vs. Switzerland       0:0(0:0) Manuel GRAEFE (GER)
 07.06.2013 Reykjavik   19:00 Iceland vs. Slovenia         2:4(2:2) Felix ZWAYER (GER)
 07.06.2013 Tirana      20:30 Albania vs. Norway           1:1(1:0) William COLLUM (SCO)
 08.06.2013 Geneva      17:30 Switzerland vs. Cyprus       1:0(0:0) Paolo MAZZOLENI (ITA)
 06.09.2013 Oslo        19:00 Norway vs. Cyprus            2:0(1:0) Kenn HANSEN (DEN)
 06.09.2013 Berne       20:30 Switzerland vs. Iceland      4:4(3:1) Sergey KARASEV (RUS)
 06.09.2013 Ljubliana   20:30 Slovenia vs. Albania         1:0(1:0) Istvan VAD (HUN)
 10.09.2013 Oslo        19:00 Norway vs. Switzerland       0:2(0:1) Howard WEBB (ENG)
 10.09.2013 Reykjavik   19:00 Iceland vs. Albania          2:1(1:1) Andre MARRINER (ENG)
 10.09.2013 Nicosia     21:30 Cyprus vs. Slovenia          0:2(0:1) Ruddy BUQUET (FRA)
 11.10.2013 Reykjavik   18:45 Iceland vs. Cyprus           2:0(0:0) Istvan VAD (HUN)
 11.10.2013 Tirana      20:30 Albania vs. Switzerland      1:2(0:0) Pedro PROENCA (POR)
 11.10.2013 Maribor     20:45 Slovenia vs. Norway          3:0(2:0) Carlos VELASCO CARBALLO (ESP)
 15.10.2013 Nicosia     19:00 Cyprus vs. Albania           0:0(0:0) Ivan BEBEK (CRO)
 15.10.2013 Oslo        20:00 Norway vs. Iceland           1:1(1:1) Paolo TAGLIAVENTO (ITA)
 15.10.2013 Berne       20:00 Switzerland vs. Slovenia     1:0(0:0) Bjorn KUIPERS (NED)
Up
GROUP 6
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
RUSSIA 1071220:522
PORTUGAL 1063120:921
ISRAEL 1035219:1414
AZERBAIJAN 101637:119
NORTHERN IRELAND 101459:177
LUXEMBURG 101367:266
 07.09.2012 Moscow          19:00 Russia vs. Northern Ireland       2:0(1:0) Antonio MATEU LAHOZ (ESP)
 07.09.2012 Luxembourg      20:45 Luxembourg vs. Portugal           1:2(1:1) Kristo TOHVER (EST)
 07.09.2012 Baku            21:00 Azerbaijan vs. Israel             1:1(0:0) Matej JUG (SVN)
 11.09.2012 Belfast         19:45 Northern Ireland vs. Luxembourg   1:1(1:0) Vlado GLODOVIC (SRB)
 11.09.2012 Ramat Gan       20:00 Israel vs. Russia                 0:4(0:2) Mark CLATTENBURG (ENG)
 11.09.2012 Braga           20:15 Portugal vs. Azerbaijan           3:0(0:0) Szymon MARCINIAK (POL)
 12.10.2012 Moscow          19:00 Russia vs. Portugal               1:0(1:0) Viktor KASSAI (HUN)
 12.10.2012 Luxembourg      21:00 Luxembourg vs. Israel             0:6(0:3) Leontios TRATTOU (CYP)
 16.10.2012 Tel Aviv        18:00 Israel vs. Luxembourg             3:0(2:0) Harald LECHNER (AUT)
 16.10.2012 Moscow          19:00 Russia vs. Azerbaijan             1:0(0:0) Aleksandar STAVREV (MKD)
 16.10.2012 Porto           20:45 Portugal vs. Northern Ireland     1:1(0:1) Thorsten KINHOEFER (GER)
 14.11.2012 Belfast         19:45 Northern Ireland vs. Azerbaijan   1:1(0:1) Viktor SHVETSOV (UKR)
 22.03.2013 Ramat Gan       14:45 Israel vs. Portugal               3:3(2:1) Stephane LANNOY (FRA)
 22.03.2013 Luxembourg      20:15 Luxembourg vs. Azerbaijan         0:0(0:0) Padraigh SUTTON (IRL)
 26.03.2013 Belfast         19:45 Northern Ireland vs. Israel       0:2(0:0) Hannes KAASIK (EST)
 26.03.2013 Baku            21:00 Azerbaijan vs. Portugal           0:2(0:0) Andre MARRINER (ENG)
 07.06.2013 Lisbon          20:45 Portugal vs. Russia               1:0(1:0) Damir SKOMINA (SVN)
 07.06.2013 Baku            21:00 Azerbaijan vs. Luxembourg         1:1(0:0) Mihaly FABIAN (HUN)
 14.08.2013 Belfast         19:45 Northern Ireland vs. Russia       1:0(1:0) Tom HAGEN (NOR)
 06.09.2013 Kazan           19:30 Russia vs. Luxembourg             4:1(2:0) Bobby MADDEN (SCO)
 06.09.2013 Belfast         19:45 Northern Ireland vs. Portugal     2:4(1:1) Danny MAKKELIE (NED)
 07.09.2013 Ramat Gan       20:45 Israel vs. Azerbaijan             1:1(0:0) Stefan JOHANNESSON (SWE)
 10.09.2013 St. Petersburg  19:00 Russia vs. Israel                 3:1(0:0) Manuel GRAEFE (GER)
 10.09.2013 Luxembourg      20:15 Luxembourg vs. Northern Ireland   3:2(1:1) Robert MALEK (POL)
 11.10.2013 Luxembourg      20:30 Luxembourg vs. Russia             0:4(0:3) Stephan STUDER (SUI)
 11.10.2013 Lisbon          20:45 Portugal vs. Israel               1:1(1:0) Tom HAGEN (NOR)
 11.10.2013 Baku            21:00 Azerbaijan vs. Northern Ireland   2:0(0:0) Andrea DE MARCO (ITA)
 15.10.2013 Coimbra         18:00 Portugal vs. Luxembourg           3:0(2:0) Bulent YILDIRIM (TUR)
 15.10.2013 Ramat Gan       20:00 Israel vs. Northern Ireland       1:1(1:0) Laurent DUHAMEL (FRA)
 15.10.2013 Baku            22:00 Azerbaijan vs. Russia             1:1(0:1) Milorad MAZIC (SRB)
Up
GROUP 7
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
BOSNIA-HERZEGOVINA 1081130:625
GREECE 1081112:425
SLOVAKIA 1034311:1013
LITHUANIA 103259:1111
LATVIA 1022610:208
LIECHTENSTEIN 100284:252
 07.09.2012 Vaduz         19:00 Liechtenstein vs. Bosnia-Herzegovina  1:8(0:4) Marco BORG (MLT)
 07.09.2012 Vilnius       21:15 Lithuania vs. Slovakia                1:1(1:1) Carlos CLOS GOMEZ (ESP)
 07.09.2012 Riga          21:30 Latvia vs. Greece                     1:2(1:0) Ivan BEBEK (CRO)
 11.09.2012 Zenica        20:00 Bosnia-Herzegovina vs. Latvia         4:1(2:1) Deniz AYTEKIN (GER)
 11.09.2012 Bratislava    20:15 Slovakia vs. Liechtenstein            2:0(1:0) Simon EVANS (WAL)
 11.09.2012 Piraeus       21:45 Greece vs. Lithuania                  2:0(0:0) Mark COURTNEY (NIR)
 12.10.2012 Vaduz         19:30 Liechtenstein vs. Lithuania           0:2(0:0) Slavko VINCIC (SVN)
 12.10.2012 Bratislava    20:15 Slovakia vs. Latvia                   2:1(2:0) Danny MAKKELIE (NED)
 12.10.2012 Piraeus       21:45 Greece vs. Bosnia-Herzegovina         0:0(0:0) Antonio DAMATO (ITA)
 16.10.2012 Zenica        20:00 Bosnia-Herzegovina vs. Lithuania      3:0(3:0) Miroslav ZELINKA (CZE)
 16.10.2012 Riga          20:00 Latvia vs. Liechtenstein              2:0(1:0) Istvan KOVACS (ROU)
 16.10.2012 Bratislava    20:30 Slovakia vs. Greece                   0:1(0:0) William COLLUM (SCO)
 22.03.2013 Vaduz         19:30 Liechtenstein vs. Latvia              1:1(1:1) Kevin CLANCY (SCO)
 22.03.2013 Zilina        20:10 Slovakia vs. Lithuania                1:1(1:1) Michael OLIVER (ENG)
 22.03.2013 Zenica        20:45 Bosnia-Herzegovina vs. Greece         3:1(2:0) Bjorn KUIPERS (NED)
 07.06.2013 Riga          19:30 Latvia vs. Bosnia-Herzegovina         0:5(0:0) Michael DEAN (ENG)
 07.06.2013 Vilnius       21:45 Lithuania vs. Greece                  0:1(0:0) Olegario BENQUERENCA (POR)
 07.06.2013 Vaduz         20:00 Liechtenstein vs. Slovakia            1:1(1:0) Martin STROMBERGSSON (SWE)
 06.09.2013 Riga          21:10 Latvia vs. Lithuania                  2:1(2:1) Sebastien DELFERIERE (BEL)
 06.09.2013 Vaduz         20:45 Liechtenstein vs. Greece              0:1(0:0) Stanislav TODOROV (BUL)
 06.09.2013 Zenica        20:15 Bosnia-Herzegovina vs. Slovakia       0:1(0:0) Nicola RIZZOLI (ITA)
 10.09.2013 Marijampole   18:30 Lithuania vs. Liechtenstein           2:0(2:0) Lasha SILAGAVA (GEO)
 10.09.2013 Zilina        20:15 Slovakia vs. Bosnia-Herzegovina       1:2(1:0) David FERNANDEZ BORBALAN (ESP)
 10.09.2013 Piraeus       21:45 Greece vs. Latvia                     1:0(0:0) Kristinn JAKOBSSON (ISL)
 11.10.2013 Vilnius       18:30 Lithuania vs. Latvia                  2:0(1:0) Petur REINERT (FRO)
 11.10.2013 Zenica        20:00 Bosnia-Herzegovina vs. Liechtenstein  4:1(4:0) Richard LIESVELD (NED)
 11.10.2013 Piraeus       21:45 Greece vs. Slovakia                   1:0(1:0) Deniz AYTEKIN (GER)
 15.10.2013 Piraeus       20:00 Greece vs. Liechtenstein              2:0(1:0) Libor KOVARIK (CZE)
 15.10.2013 Kaunas        20:00 Lithuania vs. Bosnia-Herzegovina      0:1(0:0) Felix ZWAYER (GER)
 15.10.2013 Riga          21:10 Latvia vs. Slovakia                   2:2(0:2) Ievgenii ARANOVSKIY (UKR)
Up
GROUP 8
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
ENGLAND 1064031:422
UKRAINE 1063128:421
MONTENEGRO 1043318:1715
POLAND 1034318:1213
MOLDOVA 1032512:1711
SAN MARINO 1000101:540
 07.09.2012 Podgorica     20:30 Montenegro vs. Poland        2:2(2:1) Kristinn JAKOBSSON (ISL)
 07.09.2012 Chisinau      21:45 Moldova vs. England          0:5(0:3) Paulus VAN BOEKEL (NED)
 11.09.2012 London        20:00 England vs. Ukraine          1:1(0:1) Cuneyt CAKIR (TUR)
 11.09.2012 Serravalle    20:30 San Marino vs. Montenegro    0:6(0;2) Neil DOYLE (IRL)
 11.09.2012 Wroclaw       20:45 Poland vs. Moldova           2:0(1:0) Ilias SPATHAS (GRE)
 12.10.2012 London        20:00 England vs. San Marino       5:0(2:0) Gediminas MAZEIKA (LTU)
 12.10.2012 Chisinau      21:00 Moldova vs. Ukraine          0:0(0:0) Clement TURPIN (FRA)
 16.10.2012 Serravalle    20:30 San Marino vs. Moldova       0:2(0:0) Marios PANAYI (CYP)
 16.10.2012 Kyiv          21:00 Ukraine vs. Montenegro       0:1(0:1) Michael KOUKOULAKIS (GRE)
 17.10.2012 Warsaw        17:00 Poland vs. England           1:1(0:1) Gianluca ROCCHI (ITA)
 14.11.2012 Podgorica     18:00 Montenegro vs. San Marino    3:0(2:0) Sandor SZABO (HUN)
 22.03.2013 Warsaw        20:45 Poland vs. Ukraine           1:3(1:3) Pavel KRALOVEC (CZE)
 22.03.2013 Serravalle    21:00 San Marino vs. England       0:8(0:5) Alain BIERI (SUI)
 22.03.2013 Chisinau      21:30 Moldova vs. Montenegro       0:1(0:0) Daniele ORSATO (ITA)
 26.03.2013 Warsaw        20:45 Poland vs. San Marino        5:0(2:0) Ken Henry JOHNSEN (NOR)
 26.03.2013 Odessa        21:00 Ukraine vs. Moldova          2:1(0:0) Kenn HANSEN (DEN)
 26.03.2013 Podgorica     21:00 Montenegro vs. England       1:1(0:1) Jonas ERIKSSON (SWE)
 07.06.2013 Chisinau      21:15 Moldova vs. Poland           1:1(1:1) Fernando TEIXEIRA VITIENES (ESP)
 07.06.2013 Podgorica     20:30 Montenegro vs. Ukraine       0:4(0:0) Manuel GRAEFE (GER)
 06.09.2013 London        20:00 England vs. Moldova          4:0(3:0) Ivan KRUZLIAK (SVK)
 06.09.2013 Warsaw        20:45 Poland vs. Montenegro        1:1(1:1) Bjorn KUIPERS (NED)
 06.09.2013 Lviv          21:00 Ukraine vs. San Marino       9:0(4:0) Neil DOYLE (IRL)
 10.09.2013 Serravalle    20:45 San Marino vs. Poland        1:5(1:3) Marco BORG (MLT)
 10.09.2013 Kyiv          21:45 Ukraine vs. England          0:0(0:0) Pedro PROENCA (POR)
 11.10.2013 Chisinau      19:00 Moldova vs. San Marino       3:0(0:0) Ignasi VILLAMAYOR (AND)
 11.10.2013 London        20:00 England vs. Montenegro       4:1(0:0) Alberto UNDIANO MALLENCO (ESP)
 11.10.2013 Kharkov       21:00 Ukraine vs. Poland           1:0(0:0) Jonas ERIKSSON (SWE)
 15.10.2013 London        20:00 England vs. Poland           2:0(1:0) Damir SKOMINA (SVN)
 15.10.2013 Serravalle    21:00 San Marino vs. Ukraine       0:8(0:3) Harald LECHNER (AUT)
 15.10.2013 Podgorica     21:00 Montenegro vs. Moldova       2:5(0:1) Robert SCHOERGENHOFER (AUT)
Up
GROUP 9
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
SPAIN 862014:320
FRANCE 852115:617
FINLAND 82335:99
GEORGIA 81253:105
BELARUS 81167:164
 07.09.2012 Tbilisi             21:00 Georgia vs. Belarus    1:0(0:0) Stanislav TODOROV 
 07.09.2012 Helsinki            21:30 Finland vs. France     0:1(0:1) Craig THOMSON (SCO)
 11.09.2012 Saint-Denis         21:00 France vs. Belarus     3:1(0:0) Huseyin GOCEK (TUR)
 11.09.2012 Tbilisi             21:30 Georgia vs. Spain      0:1(0:0) Svein Oddvar MOEN (NOR)
 12.10.2012 Helsinki            18:30 Finland vs. Georgia    1:1(0:0) Ievgenii ARANOVSKIY (UKR)
 12.10.2012 Minsk               21:00 Belarus vs. Spain      0:4(0:2) Serge GUMIENNY (BEL)
 16.10.2012 Minsk               19:00 Belarus vs. Georgia    2:0(2:0) Robert SCHOERGENHOFER (AUT)
 16.10.2012 Madrid              21:00 Spain vs. France       1:1(1:0) Felix BRYCH (GER)
 22.03.2013 Gijon               20:45 Spain vs. Finland      1:1(0:0) Ovidiu HATEGAN (ROU)
 22.03.2013 Saint-Denis         21:00 France vs. Georgia     3:1(1:0) Ivan BEBEK (CRO)
 26.03.2013 Saint-Denis         21:00 France vs. Spain       0:1(0:0) Viktor KASSAI (HUN)
 07.06.2013 Helsinki            19:00 Finland vs. Belarus    1:0(0:0) Eli HACMON (ISR)
 11.06.2013 Gomel               20:00 Belarus vs. Finland    1:1(0:1) Libor KOVARIK (CZE)
 06.09.2013 Helsinki            21:30 Finland vs. Spain      0:2(0:1) Ivan BEBEK (CRO)
 06.09.2013 Tbilisi             22:15 Georgia vs. France     0:0(0:0) Firat AYDINUS (TUR)
 10.09.2013 Tbilisi             21:00 Georgia vs. Finland    0:1(0:0) Leontios TRATTOU (CYP)
 10.09.2013 Gomel               22:00 Belarus vs. France     2:4(1:0) Daniele ORSATO (ITA)
 11.10.2013 Palma De Mallorca   22:00 Spain vs. Belarus      2:1(0:0) Bas NIJHUIS (NED)
 15.10.2013 Saint-Denis         21:00 France vs. Finland     3:0(1:0) Michael KOUKOULAKIS (GRE)
 15.10.2013 Albacete            21:00 Spain vs. Georgia      2:0(1:0) Florian MEYER (GER)
 
Up
SECOND ROUND
Play-offs
 15.11.2013 Reykjavik           19:00 Iceland vs. Croatia     0:0(0:0) Alberto UNDIANO (ESP)
 15.11.2013 Lisbon              19:45 Portugal vs. Sweden     1:0(0:0) Nicola RIZZOLI (ITA)
 15.11.2013 Kyiv                21:45 Ukraine vs. France      2:0(0:0) Cuneyt CAKIR (TUR)
 15.11.2013 Piraeus             21:45 Greece vs. Romania      3:1(2:1) Pedro PROENCA (POR)

 19.11.2013 Zagreb              20:15 Croatia vs. Iceland     2:0(1:0) Bjorn KUIPERS (NED)
 19.11.2013 Solna               20:45 Sweden vs. Portugal     2:3(0:0) Howard WEBB (ENG)
 19.11.2013 Saint-Denis         21:00 France vs. Ukraine      3:0(2:0) Damir SKOMINA (SVN)
 19.11.2013 Bucharest           21:00 Romania vs. Greece      1:1(0:1) Milorad MAZIC (SRB)


Back