CAF CAF







2018 FIFA WORLD CUP

ROUND ONE MATCHES
 09.10.2015 Addis Ababa    15:30 Somalia vs. Niger                        0:2(0:0) Haithem KOSSAI (TUN)
 13.10.2015 Niamey         16:00 Niger vs. Somalia                        4:0(3:0) Falou GALASSE KANE (SEN)
                                                                         
 07.10.2015 Juba           16:30 South Sudan vs. Mauritania               1:1(1:1) Rajab Kalyonkolo BAKASAMBE (UGA)
 13.10.2015 Nouakchott     17:00 Mauritania vs. South Sudan               4:0(1:0) Fidel GOMES (GNB)
                                                                         
 09.10.2015 Bakau          17:00 Gambia vs. Namibia                       1:1(0:0) Ousmane KAREMBE (MLI)
 13.10.2015 Windhoek       16:00 Namibia vs. Gambia                       2:1(0:1) Joshua BONDO (BOT)
                                                                         
 08.10.2015 Sao Tome       15:00 Sao Tome and Principe vs. Ethiopia       1:0(0:0) Alhadi MAHAMAT (CHA)
 11.10.2015 Addis Ababa    16:00 Ethiopia vs. Sao Tome and Principe       3:0(1:0) Jean CLAUDE ISHIMWE (RWA)
                                                                         
 10.10.2015 N'Djamena      15:30 Chad vs. Sierra Leone                    1:0(0:0) Kokou FAGLA (TOG)
 13.10.2015 Port Harcourt  15:00 Sierra Leone vs. Chad                    2:1(0:1) Aboubacar BANGOURA (GUI)
                                                                         
 08.10.2015 Mitsamiouli    15:00 Comoros vs. Lesotho                      0:0(0:0) Andofetra RAKOTOJAONA (MAD)
 13.10.2015 Maseru         18:00 Lesotho vs. Comoros                      1:1(1:0) Samuel CHIRINDA (MOZ)
                                                                         
 09.10.2015 Djibouti       16:00 Djibouti vs. Swaziland                   0:6(0:1) Pacifique NDABIHAWENIMANA (BDI)
 17.10.2015 Lobamba        19:00 Swaziland vs. Djibouti                   2:1(2:1) Ganesh CHUTOOREE (MRI)
                                                                         
 10.10.2015 Asmara         16:00 Eritrea vs. Botswana                     0:2(0:1) Ibrahim NOUR EL DIN (EGY)
 13.10.2015 Francistown    19:00 Botswana vs. Eritrea                     3:1(2:1) Nelson FRED (SEY)
                                                                         
 07.10.2015 Roche Caiman   16:00 Seychelles vs. Burundi                   0:1(0:0) Lemma NIGUSSIE (ETH)
 13.10.2015 Bujumbura      15:00 Burundi vs. Seychelles                   2:0(0:0) Hafiz ABDELGHANI ALAMEN (SDN)
                                                                         
 08.10.2015 Monrovia       16:00 Liberia vs. Guinea-Bissau                1:1(1:0) Fabricio DUARTE (CPV)
 13.10.2015 Bissau         16:00 Guinea-Bissau vs. Liberia                1:3(1:2) Ferdinand UDOH (NGA)
                                                                         
 10.10.2015 Bangui         15:00 Central African Republic vs. Madagascar  0:3(0:2) Ndala NGAMBO (COD)
 13.10.2015 Antananarivo   14:30 Madagascar vs. Central African Republic  2:2(2:2) Daniel BENNETT (RSA)
                                                                         
 07.10.2015 Curepipe       15:00 Mauritius vs. Kenya                      2:5(0:2) Duncan LENGANI (MWI)
 11.10.2015 Nairobi        16:00 Kenya vs. Mauritius                      0:0(0:0) Cosmas MANDENG BAKALY (CMR)
                                                                         
 07.10.2015 Dar es Salaam  16:00 Tanzania vs. Malawi                      2:0(2:0) Hagi WIISH (SOM)
 11.10.2015 Blantyre       14:00 Malawi vs. Tanzania                      1:0(1:0) Helder MARTINS DE CARVALHO (ANG)

ROUND TWO MATCHES
 13.11.2015 Niamey          16:00 Niger vs. Cameroon               0:3(0:3) Noureddine EL JAAFARI (MAR)
 17.11.2015 Yaounde         15:00 Cameroon vs. Niger               0:0(0:0) Ghead GRISHA (EGY)
                           
 13.11.2015 Nouakchott      17:00 Mauritania vs. Tunisia           1:2(1:0) Eric OTOGO-CASTANE (GAB)
 17.11.2015 Rades           18:00 Tunisia vs. Mauritania           2:1(0:0) Denis BATTE (UGA)
                           
 12.11.2015 Windhoek        16:00 Namibia vs. Guinea               0:1(0:1) Redouane JIYED (MAR)
 15.11.2015 Casablanca      19:00 Guinea vs. Namibia               2:0(1:0) Bienvenu SINKO (CIV)
                           
 14.11.2015 Addis Ababa     16:00 Ethiopia vs. Congo               3:4(1:1) Mohamed SAID KORDI (TUN)
 17.11.2015 Brazzaville     15:30 Congo vs. Ethiopia               2:1(0:1) El Fadil MOHAMED (SDN)
                           
 14.11.2015 N'Djamena       15:30 Chad vs. Egypt                   1:0(0:0) Ferdinand UDOH (NGA)
 17.11.2015 Alexandria      18:30 Egypt vs. Chad                   4:0(4:0) Thierry NKURUNZIZA (BDI)
                           
 13.11.2015 Mitsamiouli     15:00 Comoros vs. Ghana                0:0(0:0) Norman MATEMERA (ZIM)
 17.11.2015 Kumasi          15:00 Ghana vs. Comoros                2:0(1:0) Mohamed RAGAB (LBY)
                           
 13.11.2015 Lobamba         19:00 Swaziland vs. Nigeria            0:0(0:0) Akintoye KOOLE (BEN)
 17.11.2015 Port Harcourt   16:00 Nigeria vs. Swaziland            2:0(0:0) Jackson PAVAZA (NAM)
             
 14.11.2015 Francistown     16:00 Botswana vs. Mali                2:1(2:0) Ali ADELAID (COM)
 17.11.2015 Bamako          19:00 Mali vs. Botswana                2:0(2:0) Ali LEMGHAIFRY (MTN)
             
 12.11.2015 Bujumbura       15:30 Burundi vs. DR Congo             2:3(1:1) Mbongiseni FAKUDZE (SWZ)
 15.11.2015 Kinshasa        15:30 DR Congo vs. Burundi             3:0 * AWD Luelseghed GHEBREMICHAEL (ERI)
             
 13.11.2015 Monrovia        16:00 Liberia vs. Cote d'Ivoire        0:1(0:1) Youssef ESSRAYRI (TUN)
 17.11.2015 Abidjan         17:00 Cote d'Ivoire vs. Liberia        3:0(2:0) Lazard TSIBA (CGO)
             
 13.11.2015 Antananarivo    14:30 Madagascar vs. Senegal           2:2(1:0) Hudu MUNYEMANA (RWA)
 17.11.2015 Dakar           19:00 Senegal vs. Madagascar           3:0(1:0) Joshua BONDO (BOT)
             
 13.11.2015 Nairobi         16:00 Kenya vs. Cape Verde Islands     1:0(1:0) Denis DEMBELE (CIV)
 17.11.2015 Praia           18:00 Cape Verde Islands vs. Kenya     2:0(1:0) Joseph LAMPTEY (GHA)
             
 14.11.2015 Dar es Salaam   16:30 Tanzania vs. Algeria             2:2(1:0) Mahamadou KEITA (MLI)
 17.11.2015 Blida           19:15 Algeria vs. Tanzania             7:0(3:0) Sidi ALIOUM (CMR)
             
 11.11.2015 Khartoum        20:00 Sudan vs. Zambia                 0:1(0:1) Mohamed BENOUZA (ALG)
 15.11.2015 Ndola           15:00 Zambia vs. Sudan                 2:0(0:0) Bakary GASSAMA (GAM)
             
 13.11.2015 Sfax            14:30 Libya vs. Rwanda                 1:0(0:0) Malang DIEDHIOU (SEN)
 17.11.2015 Kigali          15:30 Rwanda vs. Libya                 1:3(1:1) Djamal ADEN (DJI)
             
 12.11.2015 Agadir          19:00 Morocco vs. Equatorial Guinea    2:0(1:0) Daniel BENNETT (RSA)
 15.11.2015 Bata            16:00 Equatorial Guinea vs. Morocco    1:0(1:0) Janny SIKAZWE (ZAM)
             
 11.11.2015 Maputo          19:00 Mozambique vs. Gabon             1:0(0:0) Parmendra NUNKOO (MRI)
 14.11.2015 Libreville      18:00 Gabon vs. Mozambique             1:0 a.e.t.(1:0, 1:0) 4:3 PSO Bernard CAMILLE (SEY)
             
 12.11.2015 Cotonou         16:00 Benin vs. Burkina Faso           2:1(1:0) Bouchaib EL AHRACH (MAR)
 17.11.2015 Ouagadougou     18:00 Burkina Faso vs. Benin           2:0(1:0) Mehdi ABID CHAREF (ALG)
             
 12.11.2015 Lome            15:30 Togo vs. Uganda                  0:1(0:1) Yakhouba KEITA (GUI)
 15.11.2015 Kampala         16:00 Uganda vs. Togo                  3:0(3:0) Hamada EL MOUSSA NAMPIANDRAZA (MAD)
   
 13.11.2015 Benguela        15:30 Angola vs. South Africa          1:3(1:2) Bamlak TESSEMA WEYESA (ETH)
 17.11.2015 Durban          19:00 South Africa vs. Angola          1:0(0:0) Davies OMWENO (KEN)

*FIFA awarded Congo DR a 3-0 win as a result of Burundi fielding the ineligible player Gael Bigirimana. The match originally ended 2-2.


ROUND THREE MATCHES
GROUP A
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
Tunisia 541011:413
DR Congo 531111:610
Guinea 51045:113
Libya 51044:103
 08.10.2016 Kinshasa  18:30 DR Congo vs. Libya     4:0(2:0) Mahamadou KEITA (MLI)
 09.10.2016 Monastir  18:00 Tunisia vs. Guinea     2:0(0:0) Thierry NKURUNZIZA (BDI)

 11.11.2016 Algiers   20:00 Libya vs. Tunisia      0:1(0:0) Davies OMWENO (KEN)
 13.11.2016 Conakry   17:30 Guinea vs. DR Congo    1:2(1:0) Sidi ALIOUM (CMR)
                           
 31.08.2017 Conakry   17:00 Guinea vs. Libya       3:2(2:0) Souleiman AHMED DJAMA (SOM)
 01.09.2017 Rades     21:00 Tunisia vs. DR Congo   2:1(1:1) Eric OTOGO-CASTANE (GAB)
                           
 04.09.2017 Monastir  20:00 Libya vs. Guinea       1:0(1:0) Abou COULIBALY (CIV)
 05.09.2017 Kinshasa  18:30 DR Congo vs. Tunisia   2:2(1:0) Daniel BENNETT (RSA)
                           
 07.10.2017 Conakry   17:00 Guinea vs. Tunisia     1:4(1:1) Janny SIKAZWE (ZAM)
 07.10.2017 Monastir  18:00 Libya vs. DR Congo     1:2(0:0) Malang DIEDHIOU (SEN)
                           
 11.11.2017 Rades     18:30 Tunisia vs. Libya
 11.11.2017 Kinshasa  18:30 DR Congo vs. Guinea

GROUP B
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
Nigeria 541011:313
Zambia 52126:57
Cameroon 51315:76
Algeria 50143:101
 09.10.2016 Ndola        14:30 Zambia vs. Nigeria     1:2(0:2) Gehad GRISHA (EGY)
 09.10.2016 Blida        20:30 Algeria vs. Cameroon   1:1(1:1) Daniel BENNETT (RSA)
                        
 12.11.2016 Limbe        16:00 Cameroon vs. Zambia    1:1(1:1) Malang DIEDHIOU (SEN)
 12.11.2016 Uyo          17:00 Nigeria vs. Algeria    3:1(2:0) Bakary GASSAMA (GAM)
                               
 01.09.2017 Uyo          17:00 Nigeria vs. Cameroon   4:0(2:0) Gehad GRISHA (EGY)
 02.09.2017 Lusaka       15:00 Zambia vs. Algeria     3:1(2:0) Helder MARTINS DE CARVALHO (ANG)
                         
 04.09.2017 Yaounde      18:00 Cameroon vs. Nigeria   1:1(0:1) Bakary GASSAMA (GAM)
 05.09.2017 Constantine  20:30 Algeria vs. Zambia     0:1(0:0) Mahamadou KEITA (MLI)
                         
 07.10.2017 Uyo          17:00 Nigeria vs. Zambia     1:0(0:0) Joshua BONDO (BOT)
 07.10.2017 Yaounde      17:00 Cameroon vs. Algeria   2:0(1:0) Youssef ESSRAYRI (TUN)
                               
 10.11.2017 Constantine  20:30 Algeria vs. Nigeria
 11.11.2017 Ndola        15:00 Zambia vs. Cameroon

GROUP C
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
Morocco 52309:09
Cote D'Ivoire 52217:38
Gabon 51222:75
Mali 50321:93
 08.10.2016 Franceville 16:00 Gabon vs. Morocco           0:0(0:0) Hamada NAMPIANDRAZA (MAD)
 08.10.2016 Bouake      18:00 Cote D'Ivoire vs. Mali      3:1(3:1) Joshua BONDO (BOT)

 12.11.2016 Bamako      18:30 Mali vs. Gabon              0:0(0:0) Janny SIKAZWE (ZAM)
 12.11.2016 Marrakech   20:00 Morocco vs. Cote D'Ivoire   0:0(0:0) Bernard CAMILLE (SEY)
                             
 01.09.2017 Rabat       21:00 Morocco vs. Mali            6:0(2:0) Sidi ALIOUM (CMR)
 02.09.2017 Libreville  17:00 Gabon vs. Cote D'Ivoire     0:3(0:0) Bamlak TESSEMA WEYESA (ETH)
                             
 05.09.2017 Bouake      17:30 Cote D'Ivoire vs. Gabon     1:2(0:2) Malang DIEDHIOU (SEN)
 05.09.2017 Bamako      19:00 Mali vs. Morocco            0:0(0:0) Hamada NAMPIANDRAZA (MAD)
                             
 06.10.2017 Bamako      19:00 Mali vs. Cote D'Ivoire      0:0(0:0) Helder MARTINS DE CARVALHO (ANG)
 07.10.2017 Casablanca  20:00 Morocco vs. Gabon           3:0(2:0) Victor GOMES (RSA)
                             
 11.11.2017 Franceville 15:30 Gabon vs. Mali
 11.11.2017 Abidjan     17:30 Cote D'Ivoire vs. Morocco

GROUP D
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
Senegal 42206:28
Burkina Faso 51316:66
Cape Verde 52034:86
South Africa 41126:64
 08.10.2016 Ouagadougou    18:00 Burkina Faso vs. South Africa   1:1(0:0) Redouane JIYED (MAR)
 08.10.2016 Dakar          20:00 Senegal vs. Cape Verde          2:0(1:0) Youssef ESSRAYRI (TUN)
                           
 12.11.2016 Polokwane      15:00 South Africa vs. Senegal        Annulled*
 12.11.2016 Praia          16:00 Cape Verde vs. Burkina Faso     0:2(0:2) Ali LEMGHAIFRY (MTN)
                                
 01.09.2017 Praia          17:30 Cape Verde vs. South Africa     2:1(2:1) Mehdi ABID CHAREF (ALG)
 02.09.2017 Dakar          20:00 Senegal vs. Burkina Faso        0:0(0:0) Joshua BONDO (BOT)
                                
 05.09.2017 Ouagadougou    18:00 Burkina Faso vs. Senegal        2:2(1:1) Janny SIKAZWE (ZAM)
 05.09.2017 Durban         19:00 South Africa vs. Cape Verde     1:2(0:0) Ferdinand UDOH (NGA)
                                
 07.10.2017 Johannesburg   15:00 South Africa vs. Burkina Faso   3:1(3:0) Sidi ALIOUM (CMR) 
 07.10.2017 Praia          16:30 Cape Verde vs. Senegal          0:2(0:0) Gehad GRISHA (EGY)
                                
 10.11.2017 Polokwane      19:00 South Africa vs. Senegal 

 14.11.2017 Dakar          19:30 Senegal vs. South Africa
 14.11.2017 Ouagadougou    19:30 Burkina Faso vs. Cape Verde

*On 6 September 2017, the Bureau for the FIFA World Cup Qualifiers annulled the result of the South Africa v Senegal match on 12 November 2016 
and ordered that it be replayed within the November 2017 international window. This decision was confirmed by the Organising Committee for FIFA
Competitions on 14 September 2017. Originally South Africa had defeated Senegal 2-1. Match referee Joseph Lamptey was banned for life by the
FIFA Disciplinary Committee on 20 March 2017 for "unlawfully influencing" the match after issuing a penalty for handball against Senegal.
The decision was upheld by the FIFA Appeal Committee, and later the Court of Arbitration for Sport on 6 September 2017.

GROUP E
FLAG TEAM P W D L GOALS PTS.
Egypt 54017:312
Uganda 52212:18
Ghana 51316:46
Congo 50144:111
 07.10.2016 Tamale         15:30 Ghana vs. Uganda    0:0(0:0) Mohamed El FADIL (SDN)
 09.10.2016 Brazzaville    15:30 Congo vs. Egypt     1:2(1:1) Denis DEMBELE (CIV)
                          
 12.11.2016 Kampala        16:00 Uganda vs. Congo    1:0(1:0) Mehdi ABID CHAREF (ALG)
 13.11.2016 Alexandria     18:00 Egypt vs. Ghana     2:0(1:0) Eric OTOGO-CASTANE (GAB)
                                
 31.08.2017 Kampala        16:00 Uganda vs. Egypt    1:0(0:0) Ali LEMGHAIFRY (MTN)
 01.09.2017 Kumasi         15:30 Ghana vs. Congo     1:1(0:1) Youssef ESSRAYRI (TUN)
                                
 05.09.2017 Brazzaville    15:30 Congo vs. Ghana     1:5(1:2) Redouane JIYED (MAR)
 05.09.2017 Alexandria     20:00 Egypt vs. Uganda    1:0(1:0) Victor GOMES (RSA)
                                
 07.10.2017 Kampala        16:00 Uganda vs. Ghana    0:0(0:0) Daniel BENNETT (RSA)
 08.10.2017 Borg El Arab   19:00 Egypt vs. Congo     2:1(0:0) Bakary GASSAMA (GAM)
                                
 12.11.2017 Kumasi         15:30 Ghana vs. Egypt
 12.11.2017 Brazzaville    15:30 Congo vs. Uganda

Back